arama

Haramdan Nasıl Kaçınırız?

İnsanlık tarihi boyunca büyük bir soru işareti olan haramdan kaçınma mevzusu, günümüz imkanlarıyla beraber daha büyük ve zor bir mesele olmuştur. Bu yazıda tüm klişelerden kurtularak haramdan kesin bir şekilde uzaklaşmanız için sıralanan birbirinden önemli maddeler yer alıyor...
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • cupy cupy
  • 1 Yıldız
    Loading...

Belli bir inanca sahip olan birçok kişinin kafasında soru işareti oluşturan olgulardan birisi hiç şüphesiz ki haram sayılan işlerdir. Zira hiçbir insan yoktur ki tamamen temiz ya da bir başka deyişe tümüyle haramdan sakınmış olsun. Tarih boyunca insanların başına dert olan haram işler; hayatın hızlanması, olumlu olumsuz doğru yanlış herhangi bir bilginin kolay yayılabilmesi, gelişen teknoloji ve bu gelişen teknolojiyi art niyetle kullanan insanlar yüzünden daha da kolay erişilebilir hale gelmiştir. İçerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda bugüne değin görülen azami tehdit seviyesine ulaşan haram kavramı; günler, aylar, yıllar ve asırlar ilerledikçe daha da büyük bir tehdit haline gelecektir. Bu durumda biz insanların kafasında haram sayılan işlere yönelik soru işaretleri olması gayet doğal bir durumdur. Bu soru işareti, tarih boyunca çok yaygın bir soru ile somutlaşmıştır: Haramdan nasıl kaçınırız?..

Günlük yaşamımızda harama ve günaha daha çok banmaktayız.

Haram işlere bulaşmak günümüz şartları nedenleri yüzünden oldukça kolay bir hal alsa da bu işlerden doğru bir konsantrasyon ve düşünce ekosistemi içerisinde uzaklaşmak da hiç zor değildir. Bunun için mantıklı ve samimi bir düşünce içerisinde olunması gerekir. İşte bu düşünce sistemine erişmek daha kolay bir hal alsın diye birkaç madde halinde bazı olguları göz önünde bulunduracağız. Sizin yapmanız gereken ise bu olguları samimi bir şekilde benimsemek ve ne zaman harama meyledecek olursanız bu maddeleri hatırlamak olacaktır. O zaman sorumuzu tekrar yineliyor ve maddeleri sıralamaya başlıyoruz: Haramdan nasıl kaçınırız?

Yalnızlık , şeytanın en çok sevdiği andır.

Yalnız Kalmayın

İnsanlar muhabbet üzerine kurulu bir fıtrat üzere yaratılmıştır. Bu konu hakkında çok bilindik bir atasözünün dediği gibi hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa… Burada demek istediğimiz şey şu ki, insan yalnız kalınca verdiği kararların ya da içerisinde bulunduğu düşünce eko sisteminin doğru ya da yanlış olup olmadığını kontrol edecek birisi de onunla beraber olmaz. Yani yalnız insanın yanlış bir iş yapmasına mâni olacak birisi olmayınca harama yaklaşılır. Ayrıca yalnız insanın aklına haram şeylerin gelmesi daha da olasıdır. Öyle ki bir insan yalnız kalınca günümüz şartlarında canı sıkılmasın diye teknolojik cihazlar ile olması gerekenden fazla vakit geçirmeye başlayacaktır. Pek tabii takdir edersiniz ki teknoloji dünyasının dört bir yanı harama cezbedebilen görsel, işitsel ya da başka türlü materyaller ile ilişkilidir. İnternet üzerinde birçoğu ücretsiz yetişkin film içeriği bulunmaktadır ve bunların çoğu denetleme olmaksızın illegal bir şekilde yayındadır. Hal böyleyken sohbet muhabbet edeceğiniz gerçek ve samimi dostlar, eşler edinmeniz sizin için hayırlı olandır. Ancak şuna da dikkat etmeli ki yalnız kalmamak uğruna yanlış insanlarla arkadaş olunmamalı. Ne demişler; bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Yalnız kalmama şartını sağlarken dini bütün, mantıklı ve dost canlısı insanlar ile muhabbet içinde olalım inşallah…

ibadetlerimize aralıksız devam etmeliyiz.

İbadetlerinizi Aksatmayın

Bu madde size çok bilindik ve sıradan gelmiş olabilir. “Hadi ama bu her yerde yazar ki!” dediğinizi de duyar gibiyim. Ancak bu madde de çok önemlidir. Zira haramdan kaçınmak için en önemli şey zihnen ikna olmaktır. Zihni karmaşık bir şekilde iman etmiş kalp, kandırılmaya oldukça müsaittir. Bu nedenle zihnimizi her daim doğru yolda tutmak için dinin gerekliliklerini aksatmamalıyız. Öyle ki günde beş vakit namaz kılacak olursanız (gerçek manada hakiki bir namaz) beyniniz dinamik olarak dinin emirleri doğrultusunda motive olup rahatlayacağı için harama başvurmanız daha da zorlaşacaktır.

Haramdan daima kaçınmak gerekir.

Haramda Şifa Yoktur

Maddeler içerisinde aklınızdan çıkarmamanız gerekenlerden birisi de budur. Bu madde doğrudan somut ve dünyevi olarak size haramdan sakınmak için anahtardır. Ne demek istediğimi anlamanız için biraz daha detaya inelim. İşleyebileceğiniz olası haram faaliyetlere göz atacak olursak haram işler sadece ahireti bir ödül ceza sistemi için bize avantaj ya da dezavantaj sağlamıyor. Aslında haram kılınan işler, temiz ve sağlıklı bir dünyevi hayatın önünde de çok büyük bir engel teşkil ediyor.

Zina , kendini ateşe atmaktan başka bir şey değildir

Örnekler verecek olursak çağımızın en çok meyledilen haram işleri, şehvet kaynaklı cinsi faaliyetlerdir. Ancak bu faaliyetlerin kimisi vücudun doğal işleyişini bozarken kimisi de insanı bulaşıcı birçok hastalığın (HIV, AIDS) ortasına atar. İnsanın doğrudan ölümcül hastalığa yakalanması ya da sağlını erken yaşta kaybetmesi gibi sonuçlar doğurabilen cinsi haram işlerden, bu bilgileri unutmayarak kaçınabiliriz.

Hırsızlık,cinayet haram faaliyettir.

İlk örneğin haricinde başka bir açıdan örnek verilecek olursa hırsızlık, cinayet gibi haram faaliyetler herhangi birisinin malına ya da canına kastetme yoluyla işlenen haram faaliyetlerdir. Bu tip haramlar ise insanı psikolojik açıdan yani ruhen hastalığa sürükler. Her gece kâbus görmek, iç huzursuzluk gibi tedavisi de oldukça uzun sürecek psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkaran bu tip haramlardan da bu düşünceleri unutmamak suretiyle kaçınmalıyız.

Hep dua etmek gerekir.

Yazılanlar kısaca toparlanacak olursa haram faaliyetler; biz insanların ölümden sonraki inandığımız yaşamımızda sıkıntı oluşturmakla kalmayıp dünyevi hayatımızda da bizi birçok sağlık problemine sürükler. Hali hazırda yaşadığımız dünyada sağlıksız ve az yaşamak istiyorsak ve üstüne de ahiret hayatımızda başımızı belaya sokmak istiyorsak haramı göz ardı edebiliriz. Ama bu dediklerimi istemeyeceğimizi varsayarsak yukarıdaki yazılanları sürekli aklımızda tutarak ve bolca da dua ederek haramdan kaçabiliriz. Yazının başında dediğimiz gibi unutmamak gerekir ki harama yaklaşmak ne kadar kolaysa doğru düşünce ile ondan kaçınmak da kolaydır…