arama

Enerjiniz Sizde Kalsın

Günün yorucu şartları bizlerde bulunan bütün enerjiyi bitirebilmektedir. Enerjisi olmayan bir insanın , hayatını devam ettirebilmesi de çok zordur . İşte bu sorundan kurtulmanın basit ama etkili yolları.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • cupy cupy
  • 1 Yıldız
    Loading...

Bütün gününüzü iş yerinizde veya bilgisayar karşısında  geçiriyor ve akşam eve döndüğünüzde aynı şekilde kendinizi televizyon karşısında buluyorsanız yalnız değilsiniz.

Pek çok insanın da günleri, aynı sizin geçirdiğiniz günler gibi geçiyor. Ancak bu stresli ve sağlıksız görüntüden kurtulmak da yine sizin elinizdedir. Dinlenmek illa hareketsiz kalmak anlamına gelmez. Farklı şekillerde de hem hareket edip hem dinlenebilirsiniz.
Egzersiz yaparken sandığınızın aksine daha fazla enerji depolarsınız.

Fiziksel olarak aktif insanlar hareketsiz insanlara göre çok daha enerjik ve zindedir. Bu yüzden anlık çözümlerden uzak durun.

Örneğin güne kahve içerek başladığınızda kendinizi enerjik hissedebilirsiniz ancak bunu alışkanlık haline getirdiğinizde, bağışıklık sisteminiz olumsuz yönde  etkilenir ve bağımlılık tutumunuz artar. Zamanın ağır geçen dert yüklemesi de enerjinizi belli bir zaman sonra sıfır seviyesine indirebilir.

Enerjiniz hiç bitmesin !

Peki enerjimizi dinç ve diri tutmak için neler yapabiliriz ? 

Yapılan araştırmalara göre, müzik endişeyi giderir, kan basıncını düşürür, stres hormonlarının seviyesini azaltır. Müzik dinleyerek motivasyonunuzu da arttırırsınız. Yatmadan önce 45 dakika klasik müzik dinleyerek uykunuzu daha da konforlu hale getirebilirsiniz.
Mutlu insanların enerjileri çok yüksektir. Olumlu duygularla enerjinizi arttırabilirsiniz. Örneğin, hayatınızda sahip olduğunuz ve sizi mutlu eden 5 şeyi bir kâğıda yazıp şükredin. Bu listeyi tekrar okuduğunuzda gülümseyeceksiniz. Yapacağınız sıradan iyilikler de, örneğin birinin kapısını tutmak ya da selam vermek de olumlu hissetmenizi sağlayacak.