arama

Çağ Başlatan Hükümdar Kimdir ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • cupy cupy
  • 1 Yıldız
    Loading...


30 Mart 1432’ de Edirne’de doğup 3 Mayıs 1481’ de Hünkar Çayırı’nda vefat eden Türk Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmed) Osmanlı İmparatorluğu’ nun yedinci padişahıdır. Bazı tarihi kaynaklara göre isminin Muhammed olduğu da yazmaktadır. 1444-1446 yılları arasında kısa bir dönemliğine tahta geçip daha sonrasında 1451’den 1481 yılına, yani ölümüne kadar 30 yıl süresince hüküm sürmüştür. 21 yaşında İstanbul’u fethederek 1000 yaşındaki Bizans İmparatorluğu’nun sonunu getirmiş ve aynı zamanda bir çağ kapatıp yeni bir çağ açmıştır. Bu sebeple kalan yaşamında, Çağ Başlatan Hükümdar, unvanı ile anılmıştır.

” لَتُـفْتَحَنَّ  الْقُسْطَنْطِينِيَّةُ فَـلَنِعْمَ  الْأَمِيرُ  أَمِيرُهَا،  وَ لَنِعْمَ الْجَيْشُ  ذَلِكَ  الْجَيْشُ” 

“İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”[1]

***

Hz. Muhammed’in bir hadisinde; ‘’İstanbul muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’’ buyurmaktadır. Bu sebeple İslam dünyasınca Kahraman olarak da anılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmed

Sanata ve ilime çok önem verdiğinden hüküm süresi boyunca hem yerli hem de batılı sanatkarlar ve alimlerle sık sık araya gelip sohbetler etmiştir. Kendi mahiyetindeki 185 şairin 35’ini maaşa bağlamıştır. Bir kanunname ve bir anayasa hazırlatmıştır. Topkapı Sarayı’nda, büyük bir kütüphane kurmuş ve çağdaş tarih yazıcılığını başlatmıştır. Cihatlarda da çok başarılı olan Fatih, Venedik Kralı’nın planladığı 14 suikast girişiminden sağ kurtulmuştur. Bosna-Hersek seferleri ile Bosnalıları Müslüman yapmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Ölümü


Fatih Sultan Mehmedin Mezarı

II. Mehmed 1481’de Anadolu’ya yeni bir sefere çıktığında henüz yolun başındayken hastalandı ve hayata gözlerini yumdu. Gut hastalığından dolayı öldüğü sanılmakla beraber zehirlendiği düşüncesi de bazı kaynaklarda geçmektedir. Öldükten sonra hemen haberi yayılmadı. Hamama gitmesi icap etti denilerek gizli bir şekilde cansız bedeni saraya getirildi. Fatih Sultan Mehmet’in mezarı günümüzde İstanbul’un ilçesi olan Fatih’te bulunan Fatih Sultan Mehmet Camii’nde bulunmaktadır.