arama

Abdest Neden Farzdır?

Hemen hemen hepimiz, .çoğu zaman merak ederiz niçin abdest aldığımızı . İşte bu yazımızda abdestin faydalarını sizlere bildirmeye çalıştık. Umarım başarılı olmuşuzdur.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • cupy cupy
  • 1 Yıldız
    Loading...


Abdest neden farzdır?  sorusu bazen aklımıza takılmıyor değil. İbadet etmek için abdest almak gerekiyor. Abdest almak ne manaya geliyor? Neden abdest almadan namaz kılamıyoruz? Şeklindeki soruları aydınlatmak için, bu yazımızı kaleme aldık. Manevi olarak da hayırlı bir işe imza attığımızı düşünüyoruz.

Abdest Almak

Abdest Arınmaktır

Abdest neden farzdır? Sorusunun karşılığında elde edeceğimiz cevaplar sayısız hikmetlerle doludur. Abdest bir nevi arınmaktır. Aslında su bizim günahlarımızı temizlemez. Allah rahmeti ile suyu günahlardan arınmak için abdest alanlara rahmet kılmıştır. Ruh dünyamız, psikolojik halimiz ne olursa olsun suyun iyileştirici etkisine ihtiyacımız vardır. Su vücuttaki elektrik düzensizliğini ortadan kaldırıp denge sağlıyor. Bu şekilde daha huzurlu olarak ibadet edebiliyoruz. Elbette sıradan bir valilin bile yanına çıkarken temiz giysilerle ve ciddi bir şekilde çıkılır. O nedenle insanoğluna, yerin ve göğün sultanının karşısına çıkarken temiz olmak yakışır. Kulun İbadete durduğunda aklının ve ruhunun ibadete odaklanmasında suyun etkisi de vardır. Negatif elektrik yükü su ile vücuttan atılır.

Abdest İle Güçlenin

Abdest Güçlenmektir

İlahi güneşten yansıyan ışıkların tedavi edici etkisi için nötr ve dingin bir bedene ihtiyaç vardır.
İşte abdest bunu sağlamaktadır. Bir nevi abdest güçlenmektir desek yeridir. Daha bilmediğimiz birçok esrar ve faydasına binaen Allah’ ın huzuruna abdestli olarak çıkılması emredilir. Bilirsiniz işten, çarşıdan yorgun argın döndüğünüzde elinizi, yüzünüzü ve ayaklarınızı yıkamak sizi bayağı rahatlatır. Üstünüzdeki yorgunluğun bir kısmını su ile atabilirsiniz. Namaz gibi ibadetlerde tam anlamıyla huzuru yakalamak için temizlik şarttır. O nedenle Allah tarafından abdest ile ibadet etmek emredilmiştir. Aslında abdest neden farzdır? sorusuna yakışan en güzel yanıt budur. Kur’ana bile abdestsiz el sürülememesi hikmetleri vardır. Yoksa insan temizdir, temiz yaratılmıştır ve yaratılan her şeyden daha üstündür.

Abdest Huzur Verir

Abdest Huzurdur

Abdest huzurdur. Abdest alan insan su ile temas ettiğinde rahatlar ve huzur bulur. Ülkemizde tatil yapan insanların çoğu denize ve suya girebilecekleri yerleri tercih ederler. Su ile temas etmek vücuda rahatlık ve sağlık sağlar. Vücudumuzun %70 oranında sudan oluştuğunu düşünürsek, su ile ilgili meşgalelerimizin bize ne kadar fayda sağlayabileceğini anlayabiliriz. Bilirsiniz, birbiriyle aynı olan varlıklar etkileşim içindedir. Su ile münasebet kuran insanın iç âleminde sayısız değişiklikler meydana gelir. Sadece elektrik yükünde kurtulmak değil, hormonal olarak da sudan fayda sağlanır. Su vücuttaki organları uyarıcı bir etkiye sahiptir. Abdest neden farzdır? Diye soranlara, Sabahları kalktığımızda yüzümüzü yıkarken nasıl kendimize geldiğimizi hatırlatmak gerekir. Sayısız yararı olan su, sinir uçlarını uyarır ve kirlenen ciltteki gözeneklerin nefes almasını sağlar. Su tamamen bir sağlık kaynağıdır.

“Sayısız yarar ve hikmetleri barındıran abdest almak aynı zamanda ibadettir. Bu bakımdan abdestin sırlarını sayabilmek için kısıtlı ömrümüz ve bu sayfalar kâfi olmayacaktır.”